
Aktuality
Vzpomínkovými akty na Chodském náměstí, v Husově ulici a u památníku generála George S. Pattona v sadech Pětatřicátníků začaly dnes pětidenní Slavnosti svobody
Zástupci města Plzně společně se členy rodin amerických a belgických veteránů položili květiny v pátek dopoledne u pomníku 2. pěší divize americké armády na Chodském náměstí, kde promluvil Tom Duncan, syn veterána Jamese H. Duncana. Dvaašedesátiletý Tom Duncan, který přijel do Plzně už popatnácté, v proslovu řekl, že jeho otec James chápal Plzeň jako svůj druhý domov. "Vždy, když tu byl, tak už i jako stařík se vždy změnil a byl plný života, štěstí a radosti. Protože tu byl s vámi všemi. Jsem vám moc vděčný za to, že jste ho měli tak rádi," řekl. Dodal, že nešel do války kvůli tomu, aby se stal hrdinou a aby si vydobyl "metály". "Nečekal, že mu někdo za jeho činy poděkuje, ale udělal to z přesvědčení a z lásky ke své vlasti. A z toho důvodu, že se domníval, že každý má právo být svobodný. Navzdory tomu, co se možná v poslední době doneslo k vašim uším, většina Američanů to tak cítí i dnes," uvedl, za což sklidil potlesk.
Major Chris Ingram, vnuk veterána Earla, u pomníku 2. pěší divize uvedl, že demokratické národy po válce postupně vybudovaly obranné spojenectví. „Když se rozšiřoval prostor svobody na Východ, naše spojenectví se tehdy rozrostlo. Dnes stojí Česká republika a USA společně v NATO. A přísahaly si, že jeden druhého budou bránit, stejně jako ostatní členové, a vzájemně ubrání svoji svobodu,“ řekl. Dodal, že pokud by byl dnes jeho dědeček v Plzni, poděkoval by každému z přítomných za to, že si připomíná příběhy 2. pěší divize.
Chris Ingram byl velitelem bojové čety 2. pěší divize a teď působí jako vojenský stratég v německém Kaiserslauternu. „Je skvělé, že i když jsme pořád dál a dál od konce války, tak to pořád žije a lidi to zajímá,“ řekl ČTK. Ocenil, že k pomníku přišlo přes 200 lidí, kteří chtějí sdílet příběhy. „Mým názorem jako občana a Američana je, že stejně jako můj dědeček a ostatní veteráni bojovali za svobodu, tak je za ni stále potřeba bojovat kdekoliv na světě,“ uvedl.
U památníku 16. obrněné divize v Husově ulici promluvila Kathleen Hoffman, dcera amerického veterána Charlese Roberta Lemmonse. Zavzpomínala na otcovy začátky v armádě a také na jeho cestu Evropou a pobyt v Čechách. Kathleen se oslav osvobození letos zúčastnila už podesáté.
V Husově ulici byly položeny květiny i u pomníku československých vojáků bojujících na západní frontě v letech 1940–1945 a také u pomníku G. S Pattona v sadech Pětatřicátníků.
zdroj informací: ČTK a www.plzen.eu