
Aktuality
Vojensko-historický program Slavností svobody měl v pátek dopoledne své první návštěvníky
Dobové vojenské tábory nabízí atmosféru května 1945. Poprvé se v Plzni představuje ucelená americká evakuační nemocnice a vojenská technika, která v Plzni od roku 1945 nebyla.
Dobové vojenské tábory klubu vojenské historie Tommy & Yankee, které mají své stabilní místo v Křižíkových a Šafaříkových sadech, se letos zaměřují na přiblížení života příslušníků jednotek spadajících pod legendární americkou 2. pěší divizi. „Konkrétně jde o 38. pěší pluk a 612. protitankový prapor, a také americkou 109. evakuační nemocnici,“ upřesňuje Daniel Malý z KVH Tommy & Yankee a doplňuje, že tyto americké oddíly se v Plzni nacházely od jara do léta 1945.
Osazenstvo táborů bude tvoří téměř 300 žen a mužů z České republiky, Evropy, konkrétně ze Slovenska, Polska, Spojeného království, a ze Spojených států amerických. „Do Plzně se většina z nich přesunula autenticky, na historické technice v rámci jízd po stopách zmiňované 2. pěší divize a 109. evakuační nemocnice. V případě dobové vojenské nemocnice se jedná o vůbec největší ztvárnění takového zařízení v rámci obdobných vzpomínkových akcí ve střední Evropě,“ upozorňuje Daniel Malý.
Návštěvníci uvidí táborový život vojáků, zdravotní sestry, lékaře a další personál evakuační nemocnice, plzeňské povstalce, civilní obyvatelstvo a originální historickou techniku. Dobové tábory si budou moci návštěvníci prohlédnout také zevnitř, a to díky organizovaným komentovaným prohlídkám v několika jazycích. Pro zájemce o hlubší poznání historie plzeňského povstání a osvobození americkou armádou se uskuteční několik přednášek a projekcí dobových fotografií a filmů, do nichž se zapojí historici, badatelé i sběratelé.
Na tři sta účastníků v dobových uniformách se podílí na provozu autentického dobového tábora 16. obrněné divize, který nabízí návštěvníkům nejen originální americkou vojenskou techniku z období druhé světové války, ale také vojenskou kuchyni nebo polní dílnu s dílenským vybavením. K vidění jsou tu desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky, dílenské a přepravní techniky zahrnující také tři střední tanky Sherman, dva stíhače tanků M36 Jackson nebo lehké průzkumné obrněné automobily M8. „Největším tahákem by mohla být takzvaná americká kolová bestie M26 Dragon Wagon, která zajišťovala přepravu například středních tanků. Při své hmotnosti 25 tun dosahovala na silnici rychlosti 45 kilometrů za hodinu,“ připomíná Pavel Rogl z klubu vojenské historie 16. obrněné divize. Součástí vojenského ležení je fungující polní kuchyně s dobovým vybavením, dílny, v nichž se bude provádět údržba či opravovat vozidla, vojenské ubikace jak pro mužstvo, tak důstojníky, stanoviště vojenské policie a ostatní zázemí.
Parkový areál za OC Plzeň Plaza patří Československé samostatné obrněné brigádě a civilnímu životu v době protektorátu. Návštěvníci uvidí vojenské motorky, osobní militarizovaná auta i nákladní vozy. „Letos jsou největší pýchou akce vzácná historická bojová obrněná vozidla, a kromě nich a pásových transportérů, také tank. V mnoha případech se jedná o techniku, kterou v Plzni a dokonce ani v České republice, nikdo od konce války neviděl,“ říká Michal Chalupný z klubu vojenské historie a dodává, že velkou zásluhu na této podívané mají kolegové ze zahraničí, konkrétně ze Slovenska, Belgie, Nizozemska a poprvé také z Itálie. „Rota Nazdar“ ukazuje bohatou sbírku výzbroje a výstroje a už předvedla ukázku dělostřeleckého výcviku s historickými děly. Dělostřelci předvádí jejich obsluhu i cvičnou akustickou střelbu.
Prostor před muzeem Patton Memorial Pilsen zaplnila vojenská technika klubu JTF Raiders, který představuje moderní americkou armádu.
K tradičním military lokalitám v centru přibude nový prostor mezi řekou Mží a ulicí Na Poříčí, kde bude mít své místo pro prezentaci kemp RAF a WAAF. Na návštěvníky čeká nejen „zabydlený“ tábor RAF, ale také výstavy vybavení RAF a WAAF, Princess Mary's Royal Air Force Nursing Service, vojenská technika, statická expozice RC modelu bombardéru vickers wellington, dřevěné modely letadel, protiletadlový kulomet, telefonní ústředna a různé aktivity, jako je airsoftová střelnice nebo oblíbená tahová strategická hra Bitva o Británii „303“, deskové hry, letecké tvoření pro děti.
Repliku stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendy Otty Smika přivezl spolek letecké historie Czech Spitfire Club. Své místo bude má právě v rámci tábora RAF. Tento britský jednomístný stíhací letoun Supermarine Spitfire sloužil právě v RAF, ale i v letectvech dalších spojeneckých armád během druhé světové války.
foto: Milan Štefák