
Aktuality
Prezident Pavel u památníku Díky, Ameriko!: Politika ústupků se ve válce nevyplácí, platí to i dnes
Druhá světová válka vedla podle prezidenta Petra Pavla k prozření, že politika ústupků se nevyplácí. Tato zkušenost je velice aktuální i dnes, kdy je na evropském kontinentu další agresivní válka, řekl Pavel dnes na Slavnostech svobody v Plzni. Před tím spolu s belgickým králem Philippem položili věnce u památníku Díky, Ameriko! na Americké třídě. Plzeň si připomíná 80. výročí konce druhé světové války a osvobození města americkou armádou, jejíž součástí byl i pluk belgických dobrovolníků.
"Opět si uvědomujeme, jak je důležité stát při sobě, mít spojence a neustupovat zlu," řekl Pavel. Druhou světovou válku je podle něj nutné si připomínat nejen jako historický fakt, ale také jako důvod k zamyšlení, že mír a svoboda nejsou automatické a je potřeba se o ně starat.
"Díky Ameriko, díky Belgie, díky všem, kteří se podíleli na osvobození naší země. Čest jejich památce," zakončil prezident svůj proslov. Součástí jednotek 3. americké armády, která Plzeň osvobodila, byl také belgický 17. střelecký prapor. Skládal se z dobrovolníků, kteří byli v letech okupace většinou příslušníky belgického protinacistického odboje.
Král Philippe upozornil, že nezměrná statečnost amerických, belgických a českých vojáků nebude nikdy zapomenuta. "V tento den patří mé myšlenky také mladým Čechům z 11. pěšího praporu, kteří statečně bojovali za osvobození Belgie," řekl Philippe. "Tito vojáci vydláždili cestu svobodné Evropě. Evropě míru, demokracie a lidských práv. Na základech, které se jim podařilo vybudovat, jsme mohli vystavět pevné instituce, jako je Organizace spojených národů, Rada Evropy a Evropská unie," uvedl.
Tyto výdobytky jsou nyní podle něj přímo napadány a zamítány ve jménu hesla "pravdu má ten, kdo má moc", ve jménu rychlých zisků a územních ambicí. "Když nyní stojíme jednotní na tomto místě v srdci Evropy, necítíme se jako vězni. Cítíme se plni naděje. Evropa zvyšuje své bezpečnostní a obranné schopnosti jako nikdy před tím. Slavíme 80 let míru v naší unii a pevně podporujeme naše sousedy v nesnázích, jmenovitě Ukrajinu," dodal Philippe.
Váleční belgičtí veteráni z Lutychu byli po roce 1945 iniciátory partnerství mezi oběma městy. První kontakty byly navázány v roce 1947 a pokračovaly až do roku 1965, kdy byla v Plzni podepsána smlouva o partnerství. Po roce 1989 zástupci 17. střeleckého pluku začali každoročně navštěvovat Plzeň při oslavách osvobození.
Velitelem 3. americké armády byl generál George Patton. V Plzni dnes promluvil i jeho vnuk George Patton Waters. "Můj dědeček si hluboce vážil obyvatel tohoto regionu. Vnímal vaši sílu, vaše odhodlání. Byl by poctěn tím, že v tomto duchu pokračujete," řekl. "Děkujeme, že světu připomínáte, jak vypadá skutečná odvaha," dodal.
Vzpomínkový akt zahájil přelet letounů Vzdušných sil Armády ČR, prezident Pavel a král Philippe poté vykonali krátkou přehlídku zástupců české, belgické a americké armády a přivítali se s hosty, mimo jiné s veterány druhé světové války Miloslavem Masopustem a Harrym Humasonem z USA. Pavel položil věnec s květinami v barvách české trikolóry, na věnci belgického krále převažovaly žluté a rudé květy a stuha v národních barvách Belgie.
Hlavní vzpomínkový akt u památníku Díky, Ameriko! letošní pětidenní Slavnosti svobody uzavírá. Konaly se od 2. května a o víkendu je navštívily desetitisíce lidí. Nabídly kulturní program, pietní a vzpomínkové akty, vojenské historické kempy a v neděli velkou přehlídku více než 400 kusů vojenské historické techniky Convoy of Liberty (Konvoj svobody).
Akt u památníku Díky, Ameriko! se koná vždy 6. května, tedy v den, kdy Američané město v roce 1945 osvobodili. Součástí jednotek 3. americké armády byl také belgický 17. střelecký prapor. Skládal se z dobrovolníků, kteří byli v letech okupace většinou příslušníky belgického protinacistického odboje. Jednotka střeleckého praporu byla ustavena v lednu 1945 v malém městečku Peruwelz v oblasti Lutychu (Liège). Dne 28. dubna 1945 byl přeřazen k 3. armádě.
V Plzni připomíná belgický 17. střelecký prapor pamětní deska na schodech radnice. Pamětní desku věnovanou praporu odhalili zástupci Plzně a Lutychu v roce 2022.
zdroj informací: https://www.ceskenoviny.cz/