
Aktuality
Plzeňský deník: Z Kolína do Plzně jezdím na konvoj Svobody už dvacet let, říká letec na kole
Desítky tisíc lidí sledovaly v neděli v Plzni Konvoj svobody, jeden z vrcholů letošních oslav osvobození. V čele jely ikonické tanky Sherman, čestná místa za tanky patřila vozům, z nichž Plzeňanům a návštěvníkům města mával americký válečný veterán, devětadevadesátiletý Harry Humason, pro něhož šlo o premiéru. Pro některé je účast v konvoji již tradicí a jezdí v ní desítky let.
Za tanky v konvoji následovaly vozy s rodinami amerických a belgických veteránů, kteří osvobodili Plzeň a v minulých letech bývali hosty Slavností svobody. Byl mezi nimi i jejich častý účastník George Patton Waters, vnuk generála Pattona, který velel 3. americké armádě, jež západní Čechy osvobodila. Někteří se neubránili slzám dojetí, když jim desítky tisíc lidí, které obklopily trasu, mávaly, zdravily a děkovaly jim.
Pro některé šlo v rámci oslav 80. výročí od osvobození o premiéru, někteří jezdí na konvoj a oslavy pravidelně. Mezi nimi byl například Jiří Dibelka, který jel v konvoji na dobovém jízdním kole coby československý letec a do Plzně míří pravidelně až od Kolína. „Představuji československého pilota z Anglie RAF. Je to neuvěřitelný zážitek, být součástí kolony, a nebýt to takové, tak bych sem nejezdil. Připadá mi jako kdyby bylo rok 1945 a jako bych byl skutečně pilot a davy lidí ho vítali, stejně jako když se tenkrát chlapi vrátili do republiky. Je to dojemné. Do Plzně už jezdím minimálně dvacet let," řekl Deníku Dibelka.
Nebyl ale hned pilotem, jeho působení bylo široké. „Na začátku šlo o ježdění do lesa, indiáni, kovbojové, kavalérie, poté americká armáda a když americká, tak pak samozřejmě také něco českého, když jsem Čech. Mám zájem o historii, takže věcí, které mě k tomu přivedli bylo dost," uvedl Dibelka.
Pochvaloval plzeňské oslavy, které ho dojímají. „Oslavy jsou pěkné, klobouk dolů. Je perfektní, že lidé o to mají pořád zájem, byť je to tady v uvozovkách každý rok. Když to člověk vidí, tak lidé jsou zde naladění úplně jinak. Já jsem ze středních Čech od Kolína, je to zde jiné než u nás. Je vidět, že je tady osvobodila západní armáda," zhodnotil Dibelka.
Také diváci se do Plzně sjížděli z celé republiky. „My jsme přijeli až z Pardubic, vždy jsme konvoj viděli v televizi a nyní jsme si řekli, že bychom ho chtěli vidět živě. Je to něco úchvatného a dojemného. Jen sehnat ubytování v Plzni i okolí bylo nemožné, všude plno. Spali jsme u Prahy a sem jsme dojeli. Ale stojí to rozhodně za to, nevíme, co sledovat dříve. Nádhera," pochvalovala si rodina Zachardových.
Dojemné to bylo i pro další diváky, kteří někteří neskrývali slzy. Při příjezdu na náměstí se měli možnost vojáci i osvěžit, když jim jedna z tamních kaváren roznášela zmrzliny.
Kolonu vozů očekávalo rovněž plné náměstí diváků.
Pětidenní slavnosti uzavře v úterý 6. května vzpomínkový akt Díky, Ameriko! Začíná v 10 hodin a zúčastní se ho belgický král Filip a prezident České republiky Petr Pavel.
autorka: Daniela Loudová