
Aktuality
Doubravka si připomněla spojenecké bombardování z dubna 1945
Doubravka si ve čtvrtek 17. dubna připomněla 80. výročí náletu spojenců na Plzeň, který byl nejtěžším a nejtragičtějším za celou druhou světovou válku. Přes 200 bombardérů britského Královského letectva mířily 17. ledna 1945 na nádraží, shodily téměř 900 tun bomb, mnohé dopadly i na obytné části a zabily stovky lidí. Pietní akty se uskutečnily u pomníků v Sousedské ulici, na Jateční třídě a Habrmannově náměstí.
Oběti náletu si čtvrtý městský obvod připomíná každoročně. "Dnes jsme si na třech místech společně připomněli památku obětí spojeneckého útoku. Jsem rád, že mezi námi byl i přímý účastník bombardování, který se přihlásil s vlastním svědectvím. Takové osobní vzpomínky mají pro nás velkou hodnotu - dávají událostem konkrétní rozměr a připomínají, že to nebylo zas tak dávno," řekl ČTK starosta obvodu Tomáš Soukup.
Na asi nejděsivější noc, která převrátila jeho dosavadní život, přišel zavzpomínat Jindřich Fiala. Když před 80 lety těsně po čtvrté hodině ráno 17. dubna začaly na Doubravku padat bomby, jeho rodina byla v jedné místnosti v domku v nouzové kolonii nazývané Cikánka. Rozespalá rodina nestačila utéci do krytu. Tatínek do krytu nechtěl chodit, potom už bylo pozdě. Strýc, který se běžel do krytu schovat, rodinu varoval, že nálet bude hrozný. "A bylo to hrozné. Bylo to jako by prasklo nějaké potrubí, takový hukot. Bylo to slyšet daleko," řekl dnes ČTK Fiala. Nálet ho zastihl devět dnů před jeho pátými narozeninami.
Následky byly pro Fialu tragické. "Taťka šel držet dveře, toho to roztrhalo. Mamka dostala střepinu do hlavy a krátce nato zemřela," uvedl. Jeho bratr přežil nálet ukrytý pod přikrývkami a věcmi v rohu místnosti, sám se ukryl pod převrácené necky. "Já byl úplně v šoku, když mě vytáhli zpod necek. Málokdo tomu chtěl věřit, že jsem se zachránil pod neckami," poznamenal pamětník.
Po úmrtí rodičů se jeho poručníkem stal strýc, který ale depresi z válečného zranění a ztrát začal řešit alkoholem. Fiala tak jako sirotek skončil v dětském domově. Vzpomínky na děsivou noc z poloviny dubna 1945 se mu ale vracely ještě mnoho let. "Dlouho jsem se v noci probouzel a zdálo se mi, že na mě něco velkého padá," řekl Fiala, který dnes žije v Příchovicích na jižním Plzeňsku.
Podle tabule, připomínající v Jateční třídě nálet, zahynulo v krytu v kolonii Cikánka přes 80 místních, celkové oběti náletu se odhadují na více než 620, některé odhady hovoří údajně až o téměř 1000 mrtvých. Škoda dosáhla 111 milionů tehdejších korun.
Letouny Lancaster tehdy shodily na Plzeň stovky tun bomb, včetně 168 kusů supertěžkých, 1816 kilogramů vážících pum. Nevybuchlé bomby z náletů se ve městě občas ještě při výkopových pracích nacházejí.
zdroj informací: ČTK, foto: www.plzen.eu