Primátor Plzně Pavel Šindelář přijal v pátek 6. května na plzeňské radnici zástupce velvyslanectví USA a Belgie, stejně tak i zástupce americké armády. Následně se všichni zúčastnili pietního aktu u pamětní desky Bratrstva 17. praporu belgických střelců a desky věnované 16. obrněné divizi americké armády, jež se nachází v prostorách radnice. Přítomni setkání byli chargé d´affaires Spojených států amerických v České republice J. E. Michael Dodman, velvyslanec Belgického království J. E. Grégoire Cuvelier, vojenský přidělenec pro obranu a vzdušné síly na americkém velvyslanectví v Praze Col James Hackbarth, generálmajor Jessica Meyeraan, generálmajor Daryl Bohac a brigádní generál Carlton G. Smith.
„Je mi velkou ctí, že se zde můžeme společně potkat a prožít den, v němž si Plzeň připomíná osvobození americkou a belgickou armádou. Toto setkání ukazuje v dnešních dnech i něco, co je vzácné a co je třeba si připomínat, a sice, že státy Evropy a USA jsou spojenci a chovají se tak, zejména dnes ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině. I když je tato událost smutná, tak nám historie ukazuje, že když se k ní postavíme společně správným směrem, tak ji zvládneme. Věřím, že na konci bude mír, a to v blízké době, v blízkých měsících,“ přivítal delegaci primátor Pavel Šindelář.
Přestože slouží v Praze již dlouhou dobu, zmínil americký chargé d´affaires Michael Dodman, že Slavností svobody v Plzni se účastní vůbec poprvé. „Jsme hrdí na to, že můžeme být partnery České republiky, a to nejen v této dimenzi (dimenzi oslav osvobození), ale v mnoha dalších rozměrech. Nyní se například koná konference o obchodním partnerství mezi americkými a českými subjekty,“ doplnil. Podle jeho slov po roce 1989 vznikla partnerství mezi oběma zeměmi v mnoha oblastech.
„Slavností svobody se účastním již potřetí, vůbec poprvé ale těch, které se konají v tradiční podobě. Je pro nás velkou ctí, že Belgičané a Belgie mohou být spojovány se Slavnostmi svobody v Plzni, a to díky účasti 17. střeleckého praporu, jsme na to hrdí. Jsme hrdí i na to, že zde stále máme i belgické veterány, přímé účastníky osvobozování Plzně,“ řekl velvyslanec Belgického království J. E. Grégoire Cuvelier.
„Dlouho jsme si nemohli svobodně vybrat, kdo budou naši partneři. Šlo to až po roce 1989 a já jsem moc rád, že jsme si vybrali USA a západní Evropu, kteří nám ukazují, jak fungují svoboda, demokracie, volný trh, podnikání,“ dodal primátor Pavel Šindelář. Přítomným také slíbil, že oslavy osvobození se budou konat i v dalších letech bez ohledu na to, zda budou či nebudou moci přijet veteráni.
Po oficiálním přijetí následovalo vzpomínkové setkání u pamětních desek na hlavním schodišti radnice, kterého se zúčastnili primátor Pavel Šindelář, náměstek David Šlouf, radní Lucie Kantorová, Veronika Jilichová Nová a Vlastimil Gola. Za město Plzeň promluvila Veronika Jilichová Nová, do jejíž gesce spadají Slavnosti svobody. „Vážení a drazí veteráni, dámy a pánové. Pochopila jsem až nyní, když jsem s vámi mohla nějaký čas strávit, proč jste v bojích druhé světové války zvítězili. Jste totiž muži nezměrné síly a vytrvalosti. Jste odvážní, pokorní a stále optimističtí. Odvaha a pokora jsou vzácné vlastnosti, které vítězí. Tato pamětní deska připomíná statečnost Plzeňanů, kteří v květnových dnech roku 1945 povstali proti nacistické okupaci. A připomíná také vaši odvahu a nasazení. Vy, občané Belgie a Spojených států amerických, jste odhodlaně bojovali za svobodu nás Evropanů, nás Čechů. A my vám za to znovu vděčně děkujeme,“ řekla radní. Společně pak uctili památku všech, kteří své životy položili už v Normandii, i dalších osvoboditelů, jež na Slavnosti svobody pravidelně jezdili a nejsou už mezi námi.
Za belgické veterány promluvil Luc Rensonnet, syn zesnulého velitele 17. praporu belgických střelců, který naše město pravidelně navštěvoval. Připomněl zapojení Belgičanů do osvobozování Evropy. „Město Lutych (francouzsky Liège), odkud pochází 17. střelecký prapor, bylo osvobozeno americkými vojsky 7. a 8. září 1944. Když jsme si mysleli, že jsme nabyli svobodu, zaútočil o tři měsíce později Hitler znovu a zničil polovinu města. V kontextu těchto hrůz a také proto, aby válka konečně skončila, byli osloveni dobrovolníci, aby se připojili k vojskům a posílili jejich stavy. Celkem měla spojenecká vojska 80 tisíc členů a bojovala proti německým vojskům čítajícím 250 tisíc členů. Nedaleko našeho města leží město Ardeny a bitva, která se tam odehrála, patří k nejkrvavějším v historii druhé světové války. Díky odvaze a vytrvalosti, na úkor tisíců ztracených životů, se spojencům podařilo německé síly odrazit. A právě díky postupnému přesunu přes Německo mohlo začít osvobozování míst, jako je Plzeň, kam 17. střelecký prapor došel. Díky vám, dobrovolníci z Belgie a vojáci ze Spojených států amerických, jsme konečně mohli získat svobodu a mír,“ uvedl Luc Rensonnet. Zmínil také, že se první oficiální recepce na počest Belgičanů konala v neděli 4. května 1947 na plzeňské radnici.
zdroj: www.plzen.eu