George Thompson, Richard Pieper, Herman Geist, Louis Gihoul, Valère Gustin, Earl Ingram, James Duncan, co jméno to pojem, co jméno to tvář plzeňských Slavností svobody. Právě jim a mnoha dalším mužům generála Pattona, kteří se v roce 1945 probojovali z normandského pobřeží až do západních Čech, je věnovaná výstava ve Smetanových sadech s názvem „Jak šel život… Thank you, boys!“. Kromě portrétů jednotlivých hrdinů, jež opustili své rodiny, lásky a přátele a zapojili se do války proti hitlerovskému Německu, výstava průřezově připomíná i historické události v Plzni. Vrací se k uplynulým ročníkům oslav od devadesátých let minulého století do současnosti. Slavnostně byla zahájena 4. května 2022 za osobní účasti dvou amerických veteránů – George Thompsona a Richarda Piepera. K vidění je před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje do 26. května.
Výstava je součástí letošních Slavností svobody, kterými si Plzeň připomíná 77 let od doby, kdy někdejší příslušníci jednotek Pattonovy 3. americké armády přinesli lidem svobodu. „Plzeňané i přes ty roky, které nás od osvobození dělí, nikdy nezapomněli. A věřím, že nezapomenou na ty, jež nám v roce 1945 tolik touženou svobodu a naději na lepší život přinesli. Teprve od roku 1990 jsme mohli společně s našimi osvoboditeli oslavovat a vzpomínat na dny osvobození. Váleční veteráni se stali ‚tvářemi‘ Slavností svobody. Bohužel, většina z nich již dnes není mezi námi, ale navždy žijí v našich vzpomínkách. A právě tato výstava nám je všechny připomíná. Je uctěním jejich statečnosti, odvahy a víry,“ uvedl při vernisáži primátor města Plzně Pavel Šindelář.
„Plzeňské Slavnosti svobody jsou ojedinělým festivalem v Evropě a jsem velmi ráda, že můžeme prožívat a sdílet emoce, které slavnosti vyvolávají. To nejcennější a to, co nejvíc emoce přináší, jsou američtí a belgičtí veteráni. Za každým z nich je jeden osobní příběh a část toho příběhu se odehrává za druhé světové války. Stejně tak Plzeňané a obyvatelé okolních obcí mají své příběhy z té doby, rodiny si je předávají, vyprávějí, sdílejí do alb. A takovým rodinným albem je i dnešní výstava, která na 21 panelech ukazuje seřazené příběhy Plzně, jejích obyvatel, budov, amerických, belgických, českých vojáků a povstalců. Ukazuje je tak, jak šel čas,“ řekla mimo jiné při zahájení radní města Veronika Jilichová Nová, do jejíž gesce Slavnosti svobody patří. Současně poděkovala autorům výstavy, že fakta a fotografie představují v takové podobě, která je uchopitelná a srozumitelná i těm, kteří nebyli přímými účastníky všech těchto příběhů. Vernisáže se za město Plzeň zúčastnila také radní Lucie Kantorová.
Výstavu Jak šel život… Thank you, boys! připravil Odbor prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně ve spolupráci s Karlem a Davidem Foudovými a Ivanem Rollingerem. Díky nim přináší nová expozice spojení historických faktů s velkým množstvím fotografií. Nezapomíná na mnoho bývalých příslušníků 16. obrněné divize, 2. a 97. pěší divize a dalších jednotek, jež se od května 1990 do roku 2019 plzeňských oslav zúčastnili. Kromě vzpomínek na konkrétní muže-osvoboditele nabízí také pohled na první plzeňské oslavy v květnu 1990 a jejich další ročníky, na boje o Šumavu, Český les a Chebsko, na Plzeň v době okupace a na sklonku války.
Jeden z autorů výstavy, Ivan Rollinger z Patton Memorial Pilsen, uvedl, že název výstavy Thank you, boys! je všeříkající. „Je poděkováním našim osvoboditelům a jejich rodinám, protože přátelství, které bylo v roce 1945 navázáno a následně na více než čtyři desítky let zcela zpřetrháno, jsme byli schopni v roce 1990 obnovit a trvá dosud,“ řekl Ivan Rollinger.
Vernisáže se osobně zúčastnili dva američtí veteráni s rodinami a přáteli, kteří přijeli na letošní Slavnosti svobody. „Česká republika je mým druhým domovem. Má žena byla původem z Čech, moji přátelé na studiích byli Češi, vyrůstal jsem s komunitou českých farmářů v Texasu, od nichž jsem se naučil české slovo ‚pivo‘. Cítím se s vámi dobře a jsem v Plzni rád. Uvidíme, zda mi to věk dovolí i v příštím roce, přeci jen je mi už 97 let,“ sdělil George Thompson.
Richard Pieper přítomné pobavil historkou o tom, že v době osvobozování Plzně byl v Teplé. Když po pár dnech do Plzně přijel, objevil pivovar, dostal pět sudů piva, s kterými odjel zpět, a stal se válečným hrdinou.
zdroj: www.plzen.eu