Program
Pátek 3. května 2024
Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války
kempy 16. obrněné divize a 2. pěší divize, 45. polní nemocnice, polní kuchyně, vojenská historická technika, tank Sherman
Šafaříkovy a Kopeckého sady
Tábor Čs. samostatné obrněné brigády
ukázky vybavení dobové ošetřovny, výstava vojenské techniky, dobové výstroje, výzbroje a věcí denní potřeby
polní kuchyně, polní pošta, komentované prohlídky
Tábor RAF a WAAF
ukázky výstroje letců RAF, života letců RAF a žen WAAF, ukázky zdravotnického vybavení
komentované prohlídky, soutěže pro děti a strategická hra
Czech Spitfire Club, spolek letecké historie
replika stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendy Otty Smika
Pobřežní ulice (u muzea generála Pattona)
Camp Raiders
prezentace výstroje a výzbroje současné 2nd Infantry Division a jiných složek americké armády
Hudební program
15:30 Spolucestující
17:00 Paheyl
18:30 ½ Rebel
20:00 Geronimo
Chodské náměstí
Položení květin u Památníku 2. pěší divize
Husova ulice
Položení květin u Památníku 16. obrněné divize a Památníku československým vojákům bojujícím na západní frontě
náměstí Republiky
Ivan Audes trio & Mirka Novak
Zahajovací ceremoniál Slavností svobody 2024
americký studentský marching band Stuttgart Legacy Drumline
kadeti z americké vojenské posádky v německém Ansbachu s exhibicí se zbraní
zástupci klubů vojenské historie
Pilsner Jazz Band
Big Band Jazz bez hranic a Chuck Wansley
Kopeckého sady
LIBÉ RTY STAGE
17:00 Poetři a The Dixie Hot Licks, 311: Pozdravy do nebe
18:30 DJ Lishuk, Tony Rocky Horror Vinyl Show
Sobota 4. května 2024
Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války
kempy 16. obrněné divize a 2. pěší divize, 45. polní nemocnice, polní kuchyně, vojenská historická technika, tank Sherman
Šafaříkovy a Kopeckého sady
Tábor Čs. samostatné obrněné brigády
ukázky vybavení dobové ošetřovny, výstava vojenské techniky, dobové výstroje, výzbroje a věcí denní potřeby
polní kuchyně, polní pošta
komentované prohlídky
Tábor RAF a WAAF
ukázky výstroje letců RAF, života letců RAF a žen WAAF, ukázky zdravotnického vybavení
komentované prohlídky, soutěže pro děti a strategická hra
Czech Spitfire Club, spolek letecké historie
replika stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendy Otty Smika
Pobřežní ul. (u muzea generála Pattona)
Camp Raiders
Prezentace výstroje a výzbroje současné 2nd Infantry Division a jiných složek americké armády
Hudební program
11:00 9th Illinois string band
12:30 St. Johny
14:00 Frýda & Company
15:30 Míša & Bert Leichtovi
17:00 Isara
18:30 BlueGate
20:00 SOVs
náměstí Republiky
Běh pro Paměť národa
Běžíme za všechny, kteří se nevzdali: běh centrem města na 5 a 10 km a rodinný běh sadovým okruhem úplně pro každého. Informace a registrace na www.behpropametnaroda.cz/plzen/
Program pro rodiny s dětmi
výroba placek, dílnička pro děti a dětský běh po náměstí s medailí pro každého malého běžce
12:30 Ambito
14:30 Tremolo
16:30 Touch of Gospel
18:30 Kateřina Marie Tichá & Bandjeez
20:30 O5 a Radeček
Příjezd 23. průzkumné eskadrony (Klub 3. armády Plzeň)
Kopeckého sady
LIBÉ RTY STAGE
12:30 Frankie & The Deadbeats
14:00 Talkshow Paměti národa
16:00 The BladderStones
17:30 Safenat Paneach
19:00 Povodí Ohře
20:30 Kill the Dandies!
náměstí Míru
Pietní akt u Památníku bojovníků a obětí světových válek, Památníku padlých členů Západočeského aeroklubu ve 2. světové válce a Památníku padlých Plzeňanů v květnovém povstání 1945
Neděle 5. května 2024
Sukova – Klatovská tř. – sady Pětatřicátníků – náměstí Republiky
CONVOY OF LIBERTY
přehlídka vojenských historických vozidel s přeletem dobových letounů
11:00 výjezd ze Sukovy ul.
12:30 předpokládaný dojezd na náměstí Republiky
náměstí Republiky
12:00 Přivítání Convoy of Liberty podle lidových tradic se souborem písní a tanců JISKRA
13:00 Taxmeni
15:00 Nezmaři
17:00 Děda Mládek Illegal Band
Křižíkovy sady, Proluka
Ukázky života vojáků americké armády za 2. světové války
kempy 16. obrněné divize a 2. pěší divize, 45. polní nemocnice, polní kuchyně, vojenská historická technika, tank Sherman
Šafaříkovy a Kopeckého sady
Tábor Čs. samostatné obrněné brigády
ukázky vybavení dobové ošetřovny, výstava vojenské techniky, dobové výstroje, výzbroje a věcí denní potřeby, polní kuchyně, polní pošta, komentované prohlídky
Tábor RAF a WAAF
ukázky výstroje letců RAF, života letců RAF a žen WAAF, ukázky zdravotnického vybavení; komentované prohlídky, soutěže pro děti a strategická hra
Czech Spitfire Club, spolek letecké historie
replika stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312. československé stíhací perutě RAF a legendy Otty Smika
Pobřežní ul. (u muzea generála Pattona)
Camp Raiders
prezentace výstroje a výzbroje současné 2nd Infantry Division a jiných složek americké armády
Hudební program
14:00 Doladíme
15:30 Hop a Šavani
17:00 Crimson Fields, Straw Hat, Faux Pase Fonet
Pondělí 6. května 2024
náměstí Republiky, radnice
Pietní akt u pamětních desek Bratrstva 17. praporu belgických střelců a 16. obrněné divize americké armády
Americká ulice
Hlavní vzpomínkový akt u památníku „Díky, Ameriko!“
Doprovodný program
Plzeň 4-Doubravka
Památka obětí náletu a padlých ve 2. světové válce
10:00 Sousedská ul.
10:30 Jateční ul.
11:00 Habrmannův park
Plzeň 2-Slovany
11:00
Pietní akt u pomníku náletu na Slovany v roce 1945
křižovatka ulic Olšová, Kaštanová a Květná
mázhauz radnice
Výstava Ošetřovatelky Československého červeného kříže ve Velké Británii 1939 -1945
Plzeň 6-Litice
16:00
Pietní akt u Památníku americkým letcům
Plzeň 5-Křimice
13:00
Pietní akt u Památníku padlým americkým letcům a křimickým občanům padlým v 1. a 2. světové válce
Smetanovy sady, U Branky
Výstava Nezapomenutelná Plzeň 1945
vernisáž 2. 5. v 16:00
Turistické informační centrum města Plzně
14:00
Komentovaná prohlídka centra města Osvobození Plzně 1945
vstupenky od 15. 4. 2024 v TIC nebo na www.plzenskavstupenka.cz
Plzeň 4-Doubravka
16:00
Pietní akt na počest padlých čs. letců z Plzně-Doubravky a položení květin u pamětní desky na budově bývalé konzervatoře
Habrmannův park
Letiště Líně
Plzeňský pohár svobody 2024/Cup of Freedom Pilsen 2024
mezinárodní parašutistická soutěž v přesnosti přistání
více informací www.aplzen.cz
Patton Memorial Pilsen
9:00–18:00
Prohlídky expozice věnované osvobození českého západu 1945
katedrála sv. Bartoloměje
9:00
Mše za válečné veterány
Sousedské procházky, Americká 47
10:00
Americká třída jako osa města
sraz na prostranství před budovou někdejšího Prioru (Americká 47)
více informací na www.plzenskavstupenka.cz
Turistické informační centrum města Plzně
10:00 a 14:00
Komentovaná prohlídka centra města Osvobození Plzně 1945
vstupenky od 15. 4. 2024 v TIC nebo na www.plzenskavstupenka.cz
Letiště Líně
11:00-17:00
Den otevřeného hangáru č. 3
více informací www.classictrainers.cz
Oslavy osvobození Nepomuku
12:00- 22:00
Program oslav osvobození Nepomuku a pietní akt k 80. výročí sestřelení amerického bombardéru Liberátor
13:00 modlitba za oběti sestřeleného bombardéru a za Raymonda A. Nouryho, který jako jediný přežil pád letadla – kostel sv. Jana Nepomuckého
13:30 příjezd kolony vojenských historických vozidel – náměstí A. Němejce
13:45 Ústřední hudba Armády ČR – náměstí A. Němejce
14:00 vzpomínkový akt u pamětní desky – zahajovací proslov starosty města Nepomuk Vladimíra Vokurky, proslovy hostů, položení květinových darů, státní hymny v provedení Ústřední hudby AČR se sólistkou Lucií Silkenovou
15:00 přejezd na místo dopadu sestřeleného bombardéru na Dubeč
15:30 průlet dvou letounů JAS-39 Gripen (v případě příznivého počasí) – Dubeč
15:35 pietní akt u památníku Nakloněný obelisk, proslovy, položení květinových darů, hymna USA – Dubeč
16:30 neformální setkání s příbuznými padlých letců a dalšími pamětníky, prohlídka expozice B-24 Liberator – Městské muzeum a galerie Nepomuk
20:00 koncert skupiny The dixie Hot Licks – hotel U Zeleného stromu, vstup zdarma
Sokolovna Karlov
13:00
Položení květin u Pomníku letcům RAF z Karlova
centrální obvod Plzeň 3
15:00
Pietní akt u pamětní desky Josefa Palackého
Husova 20
Turistické informační centrum města Plzně
14:00
Komentovaná prohlídka centra města Osvobození Plzně 1945
vstupenky od 15. 4. 2024 v TIC nebo na www.plzenskavstupenka.cz
Sousedské procházky, Klatovská 110
15:00
Šumné Bory anebo Od Semlerových k věznici
sraz v infocentru Semlerovy rezidence (1. patro), Klatovská třída 110
více informací na www.plzenskavstupenka.cz
Plzeň 4-Doubravka
Položení květin k pomníkům
13:30 Újezd (nám. Karla Panušky)
14:00 Hřbitovní ul. (objekt hasičské zbrojnice)
14:30 střelnice Lobzy
Smetanovy sady, U Branky
14:00-17:00
Jom ha-šoa – Den vzpomínání na oběti holocaustu
veřejné čtení jmen obětí holocaustu
vysílání Českého rozhlasu Plzeň
18:00
Příběhy hrdinů
setkání rodin osvoboditelů se studenty
Oslavy v kraji
Bělá nad Radbuzou, Hostouň, Růžov
Oslavy 79. výročí osvobození Bělé nad Radbuzou a Hostouně
14:00 Hostouň
15:30 Růžov
16:30 Bělá nad Radbuzou
18:30 skupina Taxmeni (Bělá nad Radbuzou, městská stodola)
Oslavy budou připomínat operaci Kovboj (Cowboy) ze 30. dubna 1945 odehrávající se v okolí Bělé nad Radbuzou, Hostouně a Růžov. Jejím cílem byla záchrana válečných anglických, amerických, francouzských a polských zajatců. K veliteli kavaleristů, též nazývaných Pattonovi duchové, plukovníku Charlesi Hancock Reedovi se dostala také informace o ustájení 650 vzácných koní v témže prostoru, kteří byli válečnou kořistí. Rozhodl se tak spojit osvobození vojenských zajatců s osvobozením koní. Akce byla úspěšná, ale vyžádala si i americké oběti. Zraněni byli seržant Fred Foyles, vojíni Malcolm Rhodes, Samuel Fletcher a Owen Sutton, který druhý den zraněním podlehl. Na místě byl zastřelen svobodník Raymond Manz.
Újezd
15:00 a 17:00
Vzpomínka na posledního amerického pilota, který zahynul 30. dubna 1945 nad Evropou a připomínka 100. výročí jeho narození
15:00 setkání před budovou obecního úřadu a pamětní deskou věnovanou Virgilovi Kirkhamovi
17:00 setkání u pomníku v Zadní Hoře
Díly
10:00 a 11:00
Oslavy 79. výročí osvobození Dílů
10:00 setkání u pomníku v obci u kapličky věnovanému sedmi americkým vojákům 90. pěší divize, kteří nedaleko obce zahynuli 1. května poté, co jejich jeep najel na minu
11:00 odhalení zrekonstruovaného pomníku příslušníkům 90. pěší na lesní cestě U Dobré vody
Sedm amerických vojáků zahynulo 1. května 1945 nedaleko obce Díly na Domažlicku, když jejich jeep najel na lesní cestě od Valtířova na minu. Při této příležitosti dojde k odhalení zrekonstruovaného pomníku v lese, nedaleko tragické události. Druhý pomník se nachází v centru obce.
Dobřany
10:30 - 14:00
10:30 příjezd kolony Klubu 3.armády, Plzeň
10:45 – 11:00 pietní akt na náměstí T. G. M.
Augmentační Sklad (za železářstvím) otevřen po pietním aktu od 11:15 do 14:00
Nepomuk
13:00-22:00
Oslavy osvobození Nepomuku a pietní akt k 80. výročí sestřelení amerického bombardéru Liberátor
13:00 modlitba za oběti sestřeleného bombardéru a za Raymonda A. Nouryho, který jako jediný přežil pád letadla – kostel sv. Jana Nepomuckého
13:30 příjezd kolony vojenských historických vozidel – náměstí A. Němejce
13:45 Ústřední hudba Armády ČR – náměstí A. Němejce
14:00 vzpomínkový akt u pamětní desky – zahajovací proslov starosty města Nepomuk Vladimíra Vokurky, proslovy hostů, položení květinových darů, státní hymny v provedení Ústřední hudby AČR se sólistkou Lucií Silkenovou
15:00 přejezd na místo dopadu sestřeleného bombardéru na Dubeč
15:30 průlet dvou letounů JAS-39 Gripen (v případě příznivého počasí) – Dubeč
15:35 pietní akt u památníku Nakloněný obelisk, proslovy, položení květinových darů, hymna USA – Dubeč
16:30 neformální setkání s příbuznými padlých letců a dalšími pamětníky, prohlídka expozice B-24 Liberator – Městské muzeum a galerie Nepomuk
20:00 koncert skupiny The dixie Hot Licks – hotel U Zeleného stromu, vstup zdarma
Rokycany
13:00-21:00
Oslavy 79. výročí osvobození Rokycan
13:30 položení květin u pomníku na Demarkační linii v Borku, u pomníku obětem války na náměstí 5. května, pamětní desky nadporučíka Josefa Strankmüllera v ulici Míru a u pamětní desky 2. pěší divize na budově radnice v Rokycanech
13:00-21:00 program v Muzeu na demarkační linii
pietní akt
koncert
bojová ukázka květnového povstání
defilé armád a techniky
jízdy techniky v terénu
interaktivní soutěže pro děti a další
Tlučná
Obec Tlučná ve spolupráci s Klubem 4. obrněné divize Plzeň
u hasičské zbrojnice náves Svobody 23
4. května, 14:00 – 18:00
17:00 – pietní akt k ukončení II. světové války
5. května, 10:00 – 14:00
dobový US ARMY KEMP: dobová technika (zbraně, auta), polní kuchyně a další vybavení, výklad členů vojenského klubu k táborovému životu a vybavení americké armády při osvobozování západních Čech
Planá
14:00
Oslavy 79. výročí osvobození Plané
Dýšina
14:30
Oslavy 79. výročí osvobození Dýšiné
od 13:00 možnost prohlídky ZŠ a MŠ gen. Pattona – občerstvení v kavárně a před školou
v 14:30 příjezd kolony vojenské historické techniky, přivítání hostů
S Guttou a písničkou kolem světa
Holýšov
Oslavy 79. výročí osvobození Holýšova
Kyšice
15:00
Oslavy 79. výročí osvobození Kyšic